Wieliczka – zabytki

Miastem, które stanowi doskonałą bazę wypadową do poznawania Małopolski czy to dawnej stolicy Krakowa, czy też Niepołomic, Bochni, Wiśnicza – jest Wieliczka. Znajduje się w odległości około 10 kilometrów na południe od Krakowa. Bazę noclegową Wieliczki tworzy szeroka oferta noclegów (Wieliczka – kwatery i noclegi), począwszy od pensjonatów, hoteli, po kwatery prywatne. Swoje miejsce do odpoczynku i noclegu w Wieliczce znajdzie nie tylko niewymagający globtroter, ale także wymagający wczasowicz, oczekujący luksusu, który tutaj decyduje się na kilka dni pobytu.

Miasto stanowi cel wielu wycieczek ze względu na unikalną w skali światowej podziemną trasę turystyczną, prowadzącą przez stare korytarze kopalni i wyrobiska górnicze. Wieliczka jest także uzdrowiskiem – na terenie kopalni znajduje się sanatorium uzdrowiskowe Kinga (poza trasa turystyczną udostępniona do zwiedzania), będące zarazem szpitalem uzdrowiskowym. Korzystny mikroklimat kopalni – jod, sól – ma lecznicze walory.

Historia tego miejsca związana jest z wydobywaniem i przetwarzaniem soli. Trasę turystyczną kopalni stanowi ponad dwugodzinna wędrówka związana z poznawaniem komór solnych, które kryją w sobie nie tylko tajemnice, ale bogactwo rzeźb wykonanych z soli. Na 9 poziomach wielickiej kopalni ukryty jest skarb o światowej sławie, jedyne miejsce na świecie, które w dalszym ciągu wydobywa sól. Podziemna trasa turystyczna wielickiej kopalni to także Muzeum Żup Krakowskich z wyrobiskami górniczymi, w których zgromadzono dzieła kultury materialnej, historii, geologii, archeologii.

Wieliczka to także miasto z cennymi zabytkami: XIII-wiecznym zamkiem i resztkami murów obronnych. Nazywany był Żupą, bowiem pełnił rolę obiektu administracyjnego dla żupy solnej. Obecnie na terenie zamku znajduje się ekspozycja muzealna, dotycząca historii miasta i kopalni. Krajobraz charakterystyczny dla Wieliczki tworzą nadszybia, są to wieże nad szybami kopalni. Najstarszy szyb Regis pochodzi z XIII wieku. Do zwiedzania udostępniony jest szyb Daniłowicz (trasa turystyczna). W okolicy szybów jest park wielicki – Park Kingi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *