Spacery wśród murów toruńskiej Starówki

Toruń to jedno z najważniejszych polskich miast, mające bogatą historię, na którą składały się wielkie polityczne wydarzenia, odkrycia naukowe, imprezy kulturalne i zwykłe, mieszczańskie życie. Dzisiaj, dzięki temu możemy tutaj podziwiać wiele ciekawych zabytków, które często przeznaczone są dla instytucji kulturalnych.

Warto odwiedzić tutejsze Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, będące najlepiej wyposażoną jednostką tego typu w Polsce. Zajmuje ono miejsce w zabytkowej rotundzie, wyróżniającej się spośród innych zabudowań toruńskiej Starówki. We wnętrzu możemy skorzystać z przygotowanych scenariuszy w głównej sali z projektorem albo wybrać się do Orbitarium, gdzie znajdują się różne elementy statków kosmicznych, którymi można sterować. Planetarium jest jedną z większych atrakcji miasta i bardzo rozpoznawalnym punktem. Musimy się też liczyć z kolejkami i odpowiednio wcześniej wybrać się tam, by zarezerwować sobie bilety.

Innym popularnym miejscem w Toruniu jest Zamek Krzyżacki, którego budowa rozpoczęła się w początkach XIII wieku. W kolejnych wiekach dobudowano m. in. wysoką wieżę czy kapitularz. W 1454 zamek został oblężony przez Torunian, a do dzisiaj zachowały się jedynie jego niewielkie fragmenty. Obecnie jest to popularne miejsce organizacji różnych imprez sportowych oraz kulturalnych.

Warto zobaczyć także Zamek Dybowski, wzniesiony z polecenia Władysława Jagiełły na lewym brzegu Wisły. W ostatnich dziesięcioleciach na zamku prowadzono intensywne prace archeologiczne. Była to niegdyś dobrze zabezpieczona i luksusowa budowla, która dzisiaj zaczęła jednak popadać w ruinę. Wciąż jest to jednak doskonałe miejsce na spacery, a przy okazji na organizację wydarzeń kulturalnych – odbywa się tutaj co roku chociażby festyn archeologiczny.

Zwiedzając Toruń natkniemy się jeszcze na wiele innych obiektów historycznych – zamków, pałaców, mieszczańskich kamienic, dawnych fabryk, uczelni oraz obiektów sakralnych. Dlatego miasto nadaje się na weekendowe wypady we dwoje, ale również na spędzenie dłuższego urlopu. Niezależnie od tego, na jak długo tu przybędziemy, możemy znaleźć wiele miejsc oferujących noclegi (zobacz) . Toruń to duże miasto, gdzie baza noclegowa potrafi zadowolić nawet najbardziej wymagających turystów, którzy chcieliby skorzystać z usług luksusowych hoteli i ośrodków wczasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *